Pielęgnacja ogrodu w okresie jesiennym

Pielęgnacja ogrodu w okresie jesiennym

8 września 2020 Wyłączono przez admin

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Jest to okres, kiedy wykonujemy porządki w naszych ogrodach. Zajmują one sporo czasu, dlatego już wcześniej warto rozplanować sobie prace, jakie wykonywać będziemy tej jesieni. Jakie prace należy wykonać w okresie jesiennym? Jak przygotować swój ogród do zimy? Zapoznaj się  z naszym artykułem – ważne wskazówki dla ogrodnika amatora.

Trawnik w okresie jesiennym

Jesień to okres, kiedy każdy właściciel ogrodu powinien o niego zadbać. Warto przygotować swój ogród na zimę. Koszenie trawy w okresie jesiennym również jest obowiązkowe. Kosimy ją jednak znacznie rzadziej oraz wyżej. Ostatnie koszenie odbywa się na przełomie października i listopada.  Przed zimą należy posprzątać trawnik z zalegających liści czy gałęzi. Kochamy drzewa i krzewy, dlatego warto i również zadbać odpowiednio o nie w tracie jesieni.

Porządki przy kwiatach

Często w naszych ogrodach znajdziemy wiele kwiatów, nie tylko wieloletnich, ale również jednorocznych. Jednoroczne kwiaty i rabaty usuwamy, wyrywamy również wszystkie chwasty oraz nawozimy ziemię obornikiem. Jeśli chodzi o wieloletnie rośliny to przycinamy je i usuwamy nadziemne byliny. Zostawiamy tylko to, co może stanowić ozdobę. Przed przymrozkami warto podlać intensywnie wszystkie rośliny. Dzięki emu zapewniamy im odpowiednią wilgotność zimą, kiedy ziemia będzie zamarznięta.

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów należy wykonywać wtedy, kiedy na drzewach są jeszcze liście. Jeśli przycinanie jesienią nie jest konieczne, to warto te prace warto zostawić na wiosnę. Do przycinania gałęzi niezbędny nam będzie sekator lub piła ogrodowa. Gałęzie można spalić lub kompostować.

drzewa i krzewy liściaste iglaki byliny

Okrycie roślin przed mrozem

Zima to trudny okres dla naszych roślin. Aby przetrwały zimę należy je odpowiednio zabezpieczyć. Okrywać powinniśmy je po pierwszych przymrozkach – rośliny powinny przyzwyczaić się do niższej temperatury.  Do okrycia powinniśmy używać specjalnej włókniny.

Przed zimą jest wiele prac, które należy wykonać w naszych ogrodach. A Ty jak pielęgnujesz swój ogród przed zimą?


Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation