Kontuzje – jak zapobiegać i jak leczyć?

Kontuzje – jak zapobiegać i jak leczyć?

6 grudnia 2017 Wyłączono przez admin

Nabawić się kontuzji nie jest tak trudno. Kontuzja nie dotyczy jedynie sportowców, bo nawet źle postawiona stopa może doprowadzić do jakiegoś urazu. Najczęściej jednak kontuzję dopadają osoby, które są aktywne fizycznie. Jak zapobiegać kontuzjom i jakie kontuzje najczęściej dopadają sportowców? Poznajmy też nowoczesne metody leczenia takich urazów.

Jak zapobiegać kontuzjom?

Nigdy nie będziemy mieć pewności, nie nie złapie nas jakaś kontuzja. Ale są sposoby, które pozwolą nam na przygotowanie mięśni do wysiłku tak, aby mieć mniejszą możliwość nabawienia się kontuzji. Najważniejsze to przed wysiłkiem fizycznym należy zrobić rozgrzewkę. Przygotowanie mięśni powinno trwać od 10-20 minut. Warto wzmacniać nasze mięśnie poprzez ćwiczenia.

Warto również dobrze nawadniać organizm i utrzymywać odpowiednią dietę. Ważne jest też, aby po każdym treningu zregenerować ciało.

Jakie kontuzje występują u sportowców

Kontuzje, na które są narażone osoby aktywne fizycznie mogą mieć rożne skutki. Są urazy, który nie wymagają wizyty u lekarza i jesteśmy sobie w stanie sami z nimi poradzić. Do kontuzji takich zalicza się stłuczenie oraz skręcenie kostki I stopnia. Są również i takie urazy, które wymagają leczenia specjalistycznego, rehabilitacji, a czasem nawet i operacji. Takie kontuzje to złamania kości, zwichnięcia czy urazy kolan. Komórki macierzyste – często uraz kolana wymaga operacji związanej z przeszczepem tych komórek.

Nowoczesne metody leczenia urazów

Metod leczenia urazów jest wiele. Są te bardziej i mniej skuteczne. Nie każdy słyszał o nowoczesnych metodach leczenia, gdyż nie są one jeszcze tak bardzo popularne.

Jedną z mniej znanych metod leczenia zapalenia stawu jest wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Związek ten występuje w naszym organizmie, wpływa na płynność pacy stawów. Zastrzyk z kwasem wstrzykuje się bezpośrednio do zmienionego chorobowo miejsca, ma on na celu pobudzić chrząstkę stawową do regeneracji.

Kolejną metodą jest leczenie komórkami macierzystymi. Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej podczas leczenia stawu kolanowego. Polega ona na pobraniu od pacjenta komórek macierzystych, najwięcej znajduje się w krwi pępowinowej, jednak najczęściej pobiera się je z tkanki tłuszczowej pacjenta. Komórki takie wstrzykuje się w zmienione chorobowo miejsca. Metoda ta daje szansę na całkowite wyleczenie urazów.


Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation