POSZUKIWANIE DOBREGO PRACOWNIKA

POSZUKIWANIE DOBREGO PRACOWNIKA

27 maja 2019 Wyłączono przez admin

Na obecnym rynku coraz częściej można zauważyć, że brakuje ludzi do pracy. W związku z tym pracodawcy korzystają z firm zajmujących się rekrutacją. Coraz częściej te firmy rekrutują cudzoziemców – często są to Ukraińcy. Przyjmowani są do prac o różnym charakterze. Obcokrajowcy pracują prawie na takich samych prawach co Polacy. Niektórzy z nich otwierają w Polsce także własne, małe działalności gospodarcze.

W JAKICH BRANŻACH ZATRUDNIANI SĄ OBCOKRAJOWCY?

Kiedyś cudzoziemcy zatrudniani byli tylko do pomocy w kuchni, na wykończeniówce oraz do prac polowych. Teraz coraz częściej można ich spotkać w sklepach, magazynach, a nawet w biurach. Poza tym wielu z nich uzyskuje zezwolenie na pracę sezonową. Praca sezonowa to praca, która wykonywana jest nie dłużej niż dziewięć miesięcy w sektorach rolnictwa, turystyki oraz ogrodnictwie. Najczęściej oznacza to, że przedsiębiorstwa zatrudniają ich na okres wakacji – np. właśnie do pomocy w kuchni w budkach gastronomicznych.

Z CZYM MUSI ZMIERZYĆ SIĘ OBCOKRAJOWIEC CHCĄCY PRACOWAĆ W POLSCE?

Obcokrajowiec, który chce rozpocząć pracę w Polsce musi odwiedzić biuro obsługi cudzoziemców. Tam następnie musi złożyć papiery o kartę pobytu. Po odpowiednim czasie odbędzie się legalizacja jego pobytu w Polsce. Pracodawca, który zatrudnia obcokrajowca musi mieć zezwolenie na jego pobyt czasowy bądź stały.
Poza tym często obcokrajowiec pracujący w Polsce spotyka się z dyskryminacją oraz nietolerancją ze strony pozostałych pracowników, którzy są Polakami. Kolejnym problem jest rozliczanie się z podatków przez obcokrajowców. Jednak są urzędy skarbowe, które oferują pomoc dla cudzoziemców w rozliczaniu podatków.

DLACZEGO CORAZ WIĘCEJ CUDZOZIEMCÓW SZUKA PRACY W POLSCE?

Najczęściej dzieje się to przez to, że w Polsce brakuje rąk do pracy i pracodawcy sami dają ogłoszenie, że zatrudnią kogoś spoza naszego kraju. Spowodowane jest to tym, że nasi rodacy także wyjeżdżają za granicę ze względu na lepsze zarobki oraz możliwość pracy w swoim zawodzie i prowadzenie godnego życia. Jednak poza tym wiele osób np. Ukraińcy uciekają ze swoich miejsc zamieszkania z powodu konfliktów zbrojnych na tym terenie. Kolejnym czynnikiem jest to, że w przeliczeniu na ich walutę zarabiają o wiele więcej – tak samo jak Polacy, którzy wyjeżdżają np. do Niemiec. Dzięki temu mogą pomóc rodziną, które zostały w ich ojczyźnie.

kobieta w biurze

Pomimo dużej roboty papierkowej potrzebnej do legalnego pobytu obcokrajowca w Polsce jest ich coraz więcej. Z jednej strony to dobrze, ponieważ przedsiębiorstwa nabywają pracowników i nie brakuje rąk do pracy. Jednak z drugiej strony świadczy to o dużym problemie gospodarczym Polski oraz tym, że wiele specjalistów i osób wykształconych opuszcza nasz kraj i wyjeżdża za granicę, gdyż mogą uzyskać tam o wiele lepsze zarobki i zapewnić sobie, jak i swoim rodziną życie na wyższym poziomie.


Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation